Klimatyczna bzdura roku

Zmiana klimatu Ziemi to zjawisko doskonale znane nie tylko naukowcom. Jak dowiedziono na różne sposoby, mamy dziś do czynienia z globalnym ociepleniem, a jego przyczyną jest spowodowany przez ludzi wzrost koncentracji gazów cieplarnianych (głównie dwutlenku węgla i metanu) w atmosferze. Mimo to wciąż zdarza się, że uczestnicy debaty publicznej negują podstawowe, potwierdzone naukowo fakty na temat klimatu, lub dzielą się własnymi wymysłami nie znajdującymi oparcia w faktach. 

Wypowiedzi tego typu komentujemy co jakiś czas na łamach serwisu Nauka o klimacie. Co roku zapraszamy też Internautów do głosowania w plebiscycie Klimatyczna bzdura roku. Biorą w nim udział wprowadzające w błąd lub świadczące o ignorancji stwierdzenia na temat klimatu, które padły w mediach polskojęzycznych w minionym roku. W tym roku mieliśmy tylko pięć kandydatur, ale wciąż było spośród czego wybierać.

Dzięki głosom internautów w roku 2022 zwyciężyła wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego, w której podważył on konsensus naukowy dotyczący przyczyn zmiany klimatu. Na drugim i trzecim miejscu, z niewielką różnicą głosów, znalazły się wypowiedzi Bogdana Pęka i Adama Wielomskiego. Pełna lista cytatów z wyjaśnieniami – poniżej.

Pełna lista bzdur uwzględnionych w plebiscycie za rok 2022, w kolejności od największej do najmniejszej liczby głosów. 

Patron merytoryczny